Επίσκεψη του 13ο Γυμνασίου Βελιγραδίου στο 1ο Γυμνάσιο Γρεβενών στο πλαίσιο της αδελφοποίησης των δύο σχολείων.

Στις 03/04/2023 στο πλαίσιο της αδελφοποίησης οι μαθητές και καθηγητές του 13ο Γυμνασίου Βελιγραδίου επισκεφτήκαν με τη σειρά τους το 1ο Γυμνάσιο Γρεβενών.

Οι φιλοξενούμενοι, απόλαυσαν την εκδήλωση την οποία ετοίμασαν οι μαθητές του 1ο Γυμνασίου, αφιερωμένη στην ιστορία και τον πολιτισμό της Ελλάδας γενικότερα, αλλά και των Γρεβενών ειδικότερα, με αναφορές στις ομορφιές του νομού μας, την τοπική ιστορία μας και την παράδοση-έθιμα μας.

Οι μαθητές του 1ο Γυμνασίου προσέφεραν δώρα στους Σέρβους συμμαθητές τους, όπως χειροποίητες  πασχαλινές λαμπάδες και κόκκινα πασχαλινά αβγά και τοπικές περδίκες.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Γρεβενών, η Δ/ντρια της 2βαθμιας Εκπαίδευσης κα Σουμέλα Ατματζίδου και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου.

BINTEO