EΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΙΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

Οι μαθητές του Α2 τμήματος του 1ο Γυμνασίου Γρεβενών στη διάρκεια υλοποίησης εκπαιδευτικού προγράμματος στο μάθημα της Αρχαίας Ιστορίας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής Κοζάνης.

Εκεί πραγματοποιήθηκε παρουσίαση στους μαθητές των  αρχαιολογικών εκθεμάτων του Μουσείου και υλοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου: «Κεραμική, Αγγειοπλαστική, Αγγειογραφία, Κοροπλαστική, Κλίβανοι» . Πραγματοποιήθηκε η κατασκευή αγγείων από πηλό, γύψινων ειδωλίων από μήτρες και βάψιμό τους σύμφωνα με τα αρχαία πρωτότυπα, Αγγεία καθημερινής χρήσης αλλά και έργα τέχνης υπό την καθοδήγηση του εξειδικευμένου Προσωπικού του Μουσείου.

Επιπροσθέτως,  η εκπαιδευτική ομάδα επισκέφτηκε το Αρχοντικό Βούρκα στην πόλη της Κοζάνης, γνωρίζοντας από κοντά την αρχιτεκτονική της Μακεδονίας  των περασμένων αιώνων.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

ΣΤΕΡΓΙΟΣ Β. ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ (ΠΕ02)