Πανελλήνιος Διαγωνισμός STEM 2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Μαΐου 2024, ο 10ος Περιφερειακός Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – STEM Δυτικής Μακεδονίας, με θέμα: «Μεσόγειος θάλασσα, Πηγή Ζωής και Πολιτισμού».

Ομάδα μαθητών του 1ο Γυμνάσιου Γρεβενών με συντονιστή τον καθηγητή πληροφορικής  κ. Χρήστο Σπάτα συμμετείχε στον 10ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – STEM Δυτικής Μακεδονίας, με θέμα: «Μεσόγειος θάλασσα, Πηγή Ζωής και Πολιτισμού» και παρουσίασε τις κατασκευές και ρομποτικές δημιουργίες της.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν  54 ομάδες μαθητών Δημοτικών και Γυμνασίων και 16 ομάδες Νηπιαγωγείων της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Όλες οι ομάδες συμμετείχαν με πρωτότυπες δημιουργίες – κατασκευές, επέδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και συναγωνίστηκαν με ευγενή άμιλλα.