ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ-ΑΠΕΓKΛΩΒΙΣΜΟΥ ΜΑΘΗΤΟΥ-ΚΑΤΑΣΒΕΣΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Στις 22-11-2022 πραγματοποιήθηκε στις κτηριακές εγκατάστασης και τον αύλειο χώρο του 1ου Γυμνάσιου Γρεβενών σε συνεργασία με την Πυροσβεστική Υπηρεσία Γρεβενών, το ΕΚΑΒ Γρεβενών και την Αστυνομική Διεύθυνση Γρεβενών άσκηση σεισμού και εκκένωσης του σχολείου με συμμέτοχη των μαθητών . Στη συνεχεία η Πυροσβεστική Υπηρεσία πραγματοποίησε  σενάριο άσκησης απεγκλωβισμού μαθητού εντός του σχολείου και κατάσβεση φωτιάς στο εσωτερικό του κτήριο.

Με την συνδρομή του ΕΚΑΒ έγινε και διακομιδή τραυματία μαθητού από τον χώρο του Σχολειό. Τόσο οι μαθητές και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου, όσο και  τα στελέχη  των Υπηρεσιών έμειναν εντυπωσιασμένοι από την εξέλιξη τις άσκησης και την έμπειρα που αποκόμισαν όλοι.